‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
305 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Descripción
Universal Clipboard
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN018601471 Stock Available
-
Product Code: BSN018611684 Stock Available
-
Product Code: BSN01863913 Stock Available
-
Product Code: BSN4926635 Stock Available
-
Product Code: BSN49269184 Stock Available
-
Product Code: OIC8301688 Stock Available
-
Product Code: OIC830635 Stock Available
-
Product Code: OIC832156 Stock Available
-
Product Code: UNV40302Currently out of Stock
-
Product Code: UNV40303Currently out of Stock
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN01866BD5 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD38 Stock Available
-
Product Code: BSN16508Currently out of Stock
-
Product Code: BSN16508BXCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN285542344 Stock Available
-
Product Code: BSN65637332 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD39 Stock Available
-
Product Code: SAU0571313 Stock Available
-
Product Code: SAU2254014 Stock Available
-
Product Code: SAU235407 Stock Available