‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 11" x 8 1/2" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
2 Stock Available
- Slim design clip holds papers in place, yet is more portable
- Modern, brushed aluminum look
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40302 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 11" Width x 8 1/2" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 12.5" |
| Length | 9" |
| Weight (Approximate) | 11.52 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Descripción
Universal Clipboard
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN01866BD6 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD39 Stock Available
-
Product Code: BSN165082 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BXCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN285542344 Stock Available
-
Product Code: BSN65637353 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD42 Stock Available
-
Product Code: SAU0571313 Stock Available
-
Product Code: SAU2254016 Stock Available
-
Product Code: SAU2354012 Stock Available