‹ Prev
Next ›
Universal General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Clear, 6/Pack
60 yd Length x 1.88" Width x 2 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber - Plastic Backing - 6 / Pack
Currently out of Stock
- Use for box sealing, package repair, bundling and more
- Ideal for medium-duty tasks
- Holds up to shipping hazards and stress
- Made with hot-melt synthetic rubber adhesive and plastic backing
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
Tape Length: 60 yd
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV63000 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Clear, 6/Pack |
| Marketing Information | Medium-grade hot-melt carton sealing tape for medium weight, manual box sealing, package repair, bundling and packages exposed to normal shipping hazards and stress. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 24lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Dispenser Included | No |
| Features | Medium Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber |
Miscellaneous
| Country of Origin | Taiwan |
Descripción
Universal General-Purpose Box Sealing Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Clear, 6/Pack
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.