‹ Prev
Next ›
Universal 2/5 Tab Cut Letter Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Red - 10 Box
Currently out of Stock
- Inner dividers helps subdivide documents within the folders
- Features 2"-capacity prong fasteners inside the front and back covers
- Dividers feature 1"-capacity metal fasteners on each side
- Tear-resistant, reinforced gusset for added durability during expansion
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 10270 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Marketing Information |
Protect your paperwork with moisture-resistant classification folders. The multiple fasteners and dividers allow you to create subcategories for home or office filing. Customized filing allows you to simply sort and seek paperwork by subject or document type. 2/5-cut tabs with dividers provide space for labeling and easy file identification. Folders are built with heavyweight paper construction to withstand repeated use. |
| Packaged Quantity | 10 Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 6 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Red |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Descripción
Universal 2/5 Tab Cut Letter Classification Folder
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: NAT0105629 Stock Available
-
Product Code: NAT0105731 Stock Available
-
Product Code: NAT0105816 Stock Available
-
Product Code: PFX1157R6 Stock Available
-
Product Code: PFX1257RCurrently out of Stock
-
Product Code: PFX17174Currently out of Stock
-
Product Code: PFX232145 Stock Available
-
Product Code: PFX2322465 Stock Available