‹ Prev
Next ›
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 400 Sheets Capacity - 3" Expansion - 8 Fastener - 2" for Folder - 3 Divider - 25 pt. - Light Green - Embossed, Expandable Gusset, Reinforced Gusset, Divider, Sturdy, Durable, Acid-free, Rip Proof Gusset, Tear Proof - 65% Recycled - 10 / Box
Currently out of Stock
- Built-in dividers let you create a file within a file for easy storage
- Expandable, color-matched gussets prevent ripping and tearing
- Acid-free material resists yellowing to maintain professional appearance
- 1/3-cut top tabs in assorted positions allow easy file retrieval
- 25 point Pressboard material is extremely durable to handle bulky records
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 17174 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | 8-part Pressboard Classification Folders |
| Marketing Information | Create a file within a file for easy storage and access. Pressboard Classification Folders feature built-in dividers that separate related documents inside the same folder and create eight separate filing surfaces. Folders are made of sturdy, 25 point pressboard with an extra-long tab. Dividers are made of durable, 17 point Kraft with a 1/3-cut tab. Folders have 2" capacity embossed fasteners in positions No. 1 and 3. Three dividers have 1" capacity dual fasteners. Acid-free folders also have expandable, color-matched gussets to prevent ripping and tearing. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3" |
| Number of Fasteners | 8 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Number of Dividers | 3 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Light Green |
| Height | 12 5/8" |
| Width | 10 11/16" |
| Length | 13 7/16" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 65% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.