‹ Prev
Next ›
Pendaflex Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket
8 1/2" x 14" - 7" Expansion - Red Fiber, Polyester - Red Fiber - Moisture Resistant, Reinforced Gusset, Rip Resistant, Spill Proof, Laminated - 30% Recycled - 5 / Box
Currently out of Stock
- Advanced cross-bonded rip-proof gusset design
- Reinforced at top, bottom and corners to eliminate tearing and bursting
- Laminated reinforced top
- Fiber material coated to resist moisture
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 45303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Redrope Premium Reinforced File Pockets |
| Marketing Information | With a 7" capacity, these file pockets deliver the room you need for growing projects as well as the durability and quality you demand for your hectic office. Advanced cross-bonded, rip-proof gusset design is four times stronger than standard products. Reinforcing strips at critical wear points eliminate fraying, tearing and bursting even when overstuffed. Fully lined, nylon-reinforced gussets and extra reinforcements at gusset tops and bottom corners offer added protection. Leather-look red fiber material with a moisture-resistant coating protects against spills and dampness. |
| Packaged Quantity | 5 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 7" |
| Tab Cut | Straight |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red Fiber |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Pendaflex Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.