‹ Prev
Next ›
Pendaflex Legal Recycled File Pocket
8 1/2" x 14" - 5 1/4" Expansion - 11 pt. - Redrope, Fiber - Red Fiber - 30% Recycled - 10 / Box
Currently out of Stock
- Covers reinforced with manila lining for added durability
- Full-length top tab; covers fold down for easy access to documents
- 5-1/4" expansion for your growing project files
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 1536GAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | 5-1/4" File Pockets |
| Marketing Information | File pockets offer durable construction with fully lined, reinforced, tear-resistant gussets. They expand 5-1/4" to accommodate your project files or 1,050 sheets. Gussets are 6-1/2" high for extra protection of documents. Full-length tabs give you plenty of room for detailed labeling. Front cover folds down for easier access. File pockets are made of durable red fiber material. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red Fiber |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Pendaflex Legal Recycled File Pocket
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.