‹ Prev
Next ›
Pendaflex Economy File Box
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
Currently out of Stock
- Versatile design stores your letter-size hanging files
- Carry handle flips down for convenient stacking
- Latch-locking lid reliably secures items inside
- Sturdy plastic construction is lightweight and durable
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Economy File Box |
| Marketing Information | File box offers versatile storage for your letter-size hanging file. Store up to 10" thick of files inside and transport easily with the carry handle that flips down for convenient stacking. Design also includes dual side grips, latch-locking lid and sturdy plastic construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Latch Lock |
| Handle | Yes |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 13.87" |
| Compartment Depth | 10.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Descripción
Pendaflex Economy File Box
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL00011037 Stock Available
-
Product Code: FEL007010417 Stock Available
-
Product Code: FEL00703161 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308121 Stock Available
-
Product Code: FEL0078415 Stock Available
-
Product Code: FEL0078511 Stock Available
-
Product Code: FEL007890734 Stock Available
-
Product Code: FEL127722 Stock Available
-
Product Code: FEL570360432 Stock Available
Productos Alternativos
-
Product Code: AKM39170GREY4 Stock Available
-
Product Code: FEL0031139 Stock Available
-
Product Code: FEL0051145 Stock Available
-
Product Code: FEL0051219 Stock Available
-
Product Code: FEL008630111 Stock Available
-
Product Code: FEL12311011 Stock Available
-
Product Code: FEL12312011 Stock Available
-
Product Code: UNV75120Currently out of Stock
-
Product Code: UNV95223Currently out of Stock