‹ Prev
Next ›
Bankers Box Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System
Internal Dimensions: 12.50" Width x 23.25" Depth x 10.38" Height - External Dimensions: 14" Width x 25.5" Depth x 11.5" Height - Media Size Supported: Letter - Heavy Duty - Stackable - Fiberboard, Steel, Plastic - Kraft, Green - For File - Yes - 6 / Carton
1 Stock Available
- Stacks 5 high
- The higher the drawer system stacks, the more space, time and money you save
- Removable rails for hanging files
- Steel support frame reinforces heavy-duty corrugate for added durability
- Reinforced plastic handle for easy drawer access
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 1231101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Stor/Drawer Steel Plus |
| Product Model | 1231101 |
| Product Name | Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System |
| Marketing Information | Eco-friendly storage drawer is made with a high percentage of recycled material and is designed to store your letter-size files. Steel support frame increases stacking strength and reinforces heavy-duty corrugate. FastFold One Step Setup makes box assembly fast and easy. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Storage drawer includes removable rails for hanging files and stacks up to five high. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Height | 5 Unit |
| Compartment Height | 10.38" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material |
|
| Height | 11.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 94% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Descripción
Bankers Box Recycled Stor/Drawer Steel Plus File Storage System
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL0031139 Stock Available
-
Product Code: FEL0051145 Stock Available
-
Product Code: FEL00631018 Stock Available
-
Product Code: FEL0070914 Stock Available
-
Product Code: FEL0072495 Stock Available
-
Product Code: FEL0072511 Stock Available
-
Product Code: FEL072411 Stock Available
-
Product Code: FEL07242Currently out of Stock
-
Product Code: FEL0724322 Stock Available
-
Product Code: FEL12775Currently out of Stock