‹ Prev
Next ›
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 2 Fastener - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Blue - 60% Recycled - 25 / Box
10 Stock Available
- Built-in fasteners securely organize files and documents
- Expandable design holds up to 400 letter-size papers
- 1/3-cut tabs are in assorted positions for easy identification
- 25 point Pressboard offers rigidity and strength
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | FP213 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Pressboard Expansion Fastener Folders |
| Marketing Information | Sturdy fastener folders feature two built-in fasteners to securely hold papers in the folder. Fasteners in positions No. 1 and 3 also add more storage options. Expansion is strengthened by reinforced tape gussets so it can hold up to 400 sheets. 1/3-cut tabs are in assorted positions for easy identification. Fastener folders are made of 25 point pressboard for rigidity and strength. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Height | 11 5/8" |
| Width | 9 1/2" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available.