‹ Prev
Next ›
Pacon Ruled Picture Story Chart Tablet
25 Sheets - Spiral Bound - Both Side Ruling Surface - Ruled Front Ruling - 1.50" Ruled - 13.63" Picture Story Space - 24" x 32" Sheet Size - White Paper - Punched - 1 Each
Currently out of Stock
- White bond paper spiral-bound to stiff cover
- 13-5/8" Picture story space with 1-1/2" ruling, 3/4" dotted midline and 1/2" skip space
- Ruled the short way on both sides of the sheet
- 2-hole punched for easy hanging
- Recyclable
Select Product Options
Sheet Size: 24" x 32"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | MMK07430 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Ruled Picture Story Chart Tablet |
| Marketing Information | Picture Story Chart Tablet helps children draw, imagine, inspire and create. Each sheet offers a 13-5/8" deep picture space at the top for illustrating their story. The 1-1/2" ruled page with a 3/4" dotted midline and 1/2" skip space helps them practice their handwriting while they share their adventures. The Picture Story ruling is also great for diagrams and classroom instructions. White bond paper is ruled the same on both sides and features spiral binding to stiff covers. Recyclable paper is also two-hole punched. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flip Chart Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 25 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 24" x 32" |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 1.50" |
| Front Ruling Type | Ruled |
| Picture Story Space | 13.63" |
| Back Ruling Type | Ruled |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Features | Punched |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Pacon Ruled Picture Story Chart Tablet
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: MMM559RPVAD610 Stock Available
-
Product Code: MMM559VAD6PK39 Stock Available
-
Product Code: MMM560125 Stock Available
-
Product Code: MMM560VAD4PK40 Stock Available
-
Product Code: MMM561Currently out of Stock
-
Product Code: MMM561VAD4PK2 Stock Available
-
Product Code: PAC9457101 Stock Available