‹ Prev
Next ›
Pacon Multi-Program Handwriting Papers
500 Sheets - 0.63" Ruled - Unruled Margin - 10 1/2" x 8" Sheet Size - White Paper - 500 / Ream
Currently out of Stock
- 5/8" ruling on both sides with red baselines, blue dotted midlines and blue headlines
- Conforms to both Zaner Bloser and D'Nealian writing systems
- For kindergarten and 1st-grade
- Recyclable
Select Product Options
Sheet Size: 10 1/2" x 8"
Front Lines Space: 0.63"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2420 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Multi-Program Handwriting Papers |
| Marketing Information | Handwriting Paper offers rulings that conform to the multiple handwriting programs. Bright tablet paper is ruled on both sides with red baselines, blue dotted midlines and blue headlines. Design includes 5/8" (long way) ruling, 5/16" dotted midline and 5/16" skip space. Recyclable paper is designed for use with students in kindergarten (D'Nealian) and first-grade (Zaner-Bloser). |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Handwriting Sheet |
Product Information
| Number of Sheets | 500 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/2" x 8" |
| Front Lines Space | 0.63" |
| Margin Rule Type | Unruled |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Descripción
Pacon Multi-Program Handwriting Papers
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.