‹ Prev
Next ›
Jonti-Craft Berries Stacking Chair
Blue Seat Color - Polypropylene Seat Material - Blue Back Color - Polypropylene Back Material - Steel Frame Material - Four-legged Base - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Child-friendly design promotes seating comfort and attractive styling
- Polypropylene shell prevents blushing and dissipates static electricity
- Guides reduce squeaks, prevent snags and eliminate rusting
- Nonexposed rivets prevent snags for safe use
Select Product Options
Chair/Seat Type: Stacking Chair
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8140JC1003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Berries Stacking Chair |
| Marketing Information | Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort, durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Stylish legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Color | Blue |
| Maximum Seat Height | 10" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Color | Blue |
| Frame Material | Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Color | Chrome |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 20" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 13.5" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Descripción
Jonti-Craft Berries Stacking Chair
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: KFI2300BKB03S08Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKB07S08Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKB08S03Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKB08S07Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKP03Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKP10Currently out of Stock
-
Product Code: KFI2300BKP12Currently out of Stock
-
Product Code: KFICS2300BKP03Currently out of Stock