‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 11" Divider Width - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Yes - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Pack
939 Stock Available
- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; 5-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 5 Sets/Box; White
- 30% post-consumer material
Select Product Options
Total Number of Tabs: 5
Divider Size: 11"
Tabs per Set: 5
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36686 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Tabbed Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 11" |
| Divider Depth | 8.50" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Descripción
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
From the Manufacturer
Productos Alternativos
-
Product Code: AVE1114355 Stock Available
-
Product Code: AVE1116811 Stock Available
-
Product Code: AVE11186165 Stock Available
-
Product Code: AVE111873 Stock Available
-
Product Code: AVE1118861 Stock Available
-
Product Code: AVE11196207 Stock Available
-
Product Code: AVE1119774 Stock Available
-
Product Code: AVE1142953 Stock Available
-
Product Code: AVE1183058 Stock Available
-
Product Code: AVE1183114 Stock Available