‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
11" x 14" - 3/4" Expansion - 2 Fastener - 2" Fastener Capacity - 11 pt. - 2 Plys - Yellow - 10% Recycled - 50 / Box
Currently out of Stock
- Secures your documents and keeps them in order
- Bright color for quick file identification and retrieval
- 2 embedded fasteners for 2 separate filing surfaces
- Durable reinforced tops with 1/3-cut assorted tabs for extra durability
- Holds your legal-size projects and documents
Select Product Options
Color: Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17222 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fastenener Folders |
| Marketing Information | Fastener folders keep documents secure and in order. Bright colors allow quick file identification and retrieval. Two 2" embedded fasteners in positions No. 1 and 3 provide two separate filing surfaces on each folder. File folder holds up to 3/4" of legal-size documents and is made of sturdy, 11 point stock. Two-ply tabs are 1/3-cut in assorted positions and reinforced for extra durability. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 11" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Location | Assorted Position |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Yellow |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.