‹ Prev
Next ›
Westcott iPoint Evolution Axis Pencil Sharpener
Desktop - Helical - 5" Height x 7.8" Width x 5.4" Depth - Silver - 1 Each
2 Stock Available
- Designed for high-volume use in the office or school
- Multi-hole dial accommodates all popular pencil sizes and a low noise rating at or below 56 decibels
- Super-fast sharpening uses twin helical-blade technology
- Auto shutoff activates when the pencil is at the perfect point
- Safety cutoff activates if the shavings reservoir is removed
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 15509 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Line | iPoint |
| Product Name | iPoint Evolution Axis Pencil Sharpener |
| Marketing Information | iPoint Evolution Axis is designed for high-volume use in the office or school. Multi-hole dial accommodates all popular pencil sizes. Super-quiet pencil sharpener offers a low noise rating at or below 56 decibels. Super-fast sharpening uses twin helical-blade technology. Auto shutoff activates when the pencil is at the perfect point. Safety cutoff activates if the shavings reservoir is removed. Electric pencil sharpener also features six holes for pencils and a large, EZ-view shavings reservoir. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5" |
| Width | 7.8" |
| Depth | 5.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Descripción
Westcott iPoint Evolution Axis Pencil Sharpener
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: ACM166811 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS12HCCurrently out of Stock
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM6 Stock Available
-
Product Code: BSN02869155 Stock Available
-
Product Code: EPI1606X3 Stock Available
-
Product Code: EPI1612XCurrently out of Stock
-
Product Code: EPI1675X17 Stock Available
-
Product Code: EPI1799XCurrently out of Stock
-
Product Code: EPI1818X33 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X164 Stock Available