‹ Prev
Next ›
Westcott 5" Kids Pointed Tip Scissors
1.75" Cutting Length - 5" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 12 / Pack
65 Stock Available
- Pointed tip for ages 6 and up
- Stainless steel, no-rust blades
- Plastic handles for added strength and durability
- Versatile with left-handed or right-handed use
- Perfect for cutting through paper, ribbon, photos and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13141 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Name | 5" Kids Pointed Tip Scissors |
| Marketing Information | These children's 5" scissors with stainless steel blades cut paper, fabric, string and other craft materials. No-rust stainless steel blades are molded into plastic handles for added strength and durability. Handles are designed for children's hands - left-handed or right-handed use. Pointed tip is designed for ages 6 and up. Assorted bright colors include pink, purple and blue. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Pointed |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Color | Assorted |
| Handle Material | Plastic |
| Cutting Length | 1.75" |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material |
|
| Length | 5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Descripción
Westcott 5" Kids Pointed Tip Scissors
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13130283 Stock Available
-
Product Code: ACM1313178 Stock Available
-
Product Code: ACM13140228 Stock Available
-
Product Code: ACM1460770 Stock Available
-
Product Code: ACM14871269 Stock Available
-
Product Code: ACM14872138 Stock Available
-
Product Code: ACM159713 Stock Available
-
Product Code: ACM159723 Stock Available
Productos Alternativos
-
Product Code: ACM1070382 Stock Available
-
Product Code: ACM1313537 Stock Available
-
Product Code: ACM1340214 Stock Available
-
Product Code: ACM13404Currently out of Stock
-
Product Code: ACM1484911 Stock Available
-
Product Code: ACM1491018 Stock Available
-
Product Code: ACM40618155 Stock Available
-
Product Code: ACM43218119 Stock Available
-
Product Code: BSN65647Currently out of Stock