‹ Prev
Next ›
Victor Midnight Black Collection Tidy Tower Organizer
10.90" Height x 12.80" Width x 10.60" Depth - Desktop - Durable, Molding Base, Sturdy - Matte Black - Black - Wood, Faux Leather - 1 Each
Currently out of Stock
- Large, in/out letter tray on top and open slot for often-used reference materials
- 2 small drawers and 1 large drawer for desk supplies
- Nonslip rubber feet protect worksurface from scratches and scuffs
- Sturdy, wood construction, and a double-coated, black matte finish
- Brushed metal handles, faux-leather top and frosted glass windows
Product Details
General Information
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Manufacturer Part Number | 5500-5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Brand Name | Victor |
| Product Line | Midnight Black |
| Product Name | Midnight Black Collection Tidy Tower Organizer |
| Marketing Information | Tidy Tower is part of the Victor Midnight Black Collection that combines functional solutions with appealing design elements. Ideal for home or the office, this storage tower provides a vertical design that makes the most out of limited space by combining a large letter tray, open shelf and drawers for supplies. A divider inside one of the small drawers offers a space for storing smaller items. Compact tower includes crown molding base; sturdy, 11-3/10 lb. wood construction; and a durable, double-coated, matte black finish. Brushed metal handles, faux-leather top and frosted glass windows add a touch of class. Nonslip rubber feet reduce movement and protect your worksurface from scratches and scuffs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Finishing | Matte Black |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Letter |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 10.90" |
| Width | 12.80" |
| Depth | 10.60" |
| Weight (Approximate) | 11.30 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Descripción
Victor Midnight Black Collection Tidy Tower Organizer
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.