‹ Prev
Next ›
Universal Easel Pad
1 Subject(s) - 50 Sheets - Tape Bound - Quad Ruled Front Ruling - 3 Hole(s) - 18 lb Basis Weight - 34" Height x 27" Width - White Paper - Chipboard Cover - 2 / Carton
Currently out of Stock
- Bright white paper
- Macro-perforated sheets for easy removal
- Sturdy chipboard backer for stability
- Striking, red-color binding strip
- Drilled to fit standard presentation easels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV35602 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Easel Pad |
| Marketing Information |
These flip chart easel pads are made of bright white paper, perfect for usage in writing anything on it. Macro-perforated sheets allow for easy removal. Sturdy chipboard backer allows for strong stability. Striking, red-color binding strip makes pad noticale from afar and easy to find. Drilled to fit standard presentation easels. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Easel Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 18 lb |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Tape Bound |
| Binding Location | Top |
Physical Characteristics
| Height | 34" |
| Width | 27" |
Miscellaneous
| Country of Origin | India |
Descripción
Universal Easel Pad
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.