‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Currently out of Stock
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Descripción
Universal Clipboard
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN0186860 Stock Available
-
Product Code: BSN01869231 Stock Available
-
Product Code: BSN01870Currently out of Stock
-
Product Code: BSN16508Currently out of Stock
-
Product Code: BSN16508BXCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN65637332 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD39 Stock Available
-
Product Code: SAU0571313 Stock Available
-
Product Code: SAU2254014 Stock Available
-
Product Code: SAU235407 Stock Available