‹ Prev
Next ›
Universal 00118 Rubber Band
Size: #18 - 3" Length x 0.1" Width x 41.6 mil Thickness - 12 lb/in - Rubber - Beige - 1600 / Box
21 Stock Available
- An excellent value, pound for pound
- Bulk packaging-buy by the weight
- High rubber content for great elasticity
- Great for use in offices, shops or kitchens
- Excellent breaking point
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 00118 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Model | 00118 |
| Product Name | 00118 Rubber Band |
| Marketing Information | An excellent value, pound for pound-buy by the weight, and reap the savings associated with buying in bulk. High-rubber content, never less than 70%, ensures excellent elasticity and a high break point. Use them in the office, in your shop or in your kitchen. They even meet all FDA requirements for direct food contact. |
| Packaged Quantity | 1600 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #18 |
| Strength (lb/in) | 12 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Beige |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Thickness | 41.6 mil |
| Length | 3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | Meets Federal Guideline Specifications |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Thailand |
Descripción
Universal 00118 Rubber Band
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE5904 Stock Available
-
Product Code: BSN656381404 Stock Available
-
Product Code: BSN656392414 Stock Available
-
Product Code: MMM59103412966830 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412961390 Stock Available
-
Product Code: TOM686201317 Stock Available
-
Product Code: UNV0013222 Stock Available
-
Product Code: UNV102103993 Stock Available
Productos Alternativos
-
Product Code: ALL0069980 Stock Available
-
Product Code: BSN1572651 Stock Available
-
Product Code: BSN1572766 Stock Available
-
Product Code: BSN157296587 Stock Available
-
Product Code: BSN15735180 Stock Available
-
Product Code: BSN15737Currently out of Stock
-
Product Code: BSN1574195 Stock Available
-
Product Code: BSN15743Currently out of Stock
-
Product Code: BSN15748475 Stock Available
-
Product Code: BSN15751797 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE5904 Stock Available
-
Product Code: BSN656381404 Stock Available
-
Product Code: BSN656392414 Stock Available
-
Product Code: MMM59103412966830 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412961390 Stock Available
-
Product Code: TOM686201317 Stock Available
-
Product Code: UNV0013222 Stock Available
-
Product Code: UNV102103993 Stock Available