‹ Prev
Next ›
TOPS Double Docket Legal Pad
100 Sheets - Double Stitched - 16 lb Basis Weight - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - 1.76" Height x 11.8" Width x 8.5" Length - White Paper - Heavyweight, Perforated, Rigid, Acid-free, Tear Resistant, Unpunched - 4 / Pack
Currently out of Stock
- Twice the sheets of standard writing pads
- Letr-Trim perforation for clean, easy sheet removal
- Double-stitched binding for added strength
- Sturdy chipboard backer for writing support
- Heavyweight resists bleed-through
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 99612 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Line | Double Docket |
| Product Name | Double Docket Legal Pad |
| Marketing Information | Double Docket Legal Pad offers twice the sheets of standard writing pads. Letr-Trim perforation at the top delivers a clean tear-out every time. Binding at the top is double-stitched for added strength. Sturdy, 60 point chipboard backer provides writing support when away from a desk. Each letter-size pad contains 100 sheets of heavyweight, 16 lb. paper that resists bleed-through. Each sheet is narrow-ruled with 1/4" line spacings and a 1-1/4" left margin. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Legal Pad |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Binding Type | Double Stitched |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 1.76" |
| Width | 11.8" |
| Length | 8.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
TOPS Double Docket Legal Pad
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.