‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Magnetic Whiteboard Eraser
2" Width x 2" Length - Durable, Lightweight, Soft, Magnetic - Yellow - 12 / Pack
Currently out of Stock
- Magnetic design adheres to surfaces for quick storage and access
- Compact shape is sized perfectly for use by children
- Durable construction cleans easily with just soap and water
- Soft material effectively removes dry-eraser ink without harming your board
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Part Number | 355 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Brand Name | The Pencil Grip |
| Product Name | Magnetic Whiteboard Eraser |
| Marketing Information | Magnetic whiteboard eraser adheres to any metal-backed whiteboard or steel surface for quick storage and access. Compact shape is sized perfectly for use by children. Durable construction cleans easily with just soap and water for long-lasting use. Soft material effectively removes dry-eraser ink without harming the surface of your board. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 2" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 5" |
| Width | 2" |
| Length | 0.5" |
Miscellaneous
| Additional Information | Shape: Square |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Descripción
The Pencil Grip Magnetic Whiteboard Eraser
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.