‹ Prev
Next ›
Tennsco Double-Tier Steel Lockers
Internal Size 36" Height x 12" Width x 18" Depth - Overall Size 72" Height x 36" Width x 18" Depth - Medium Gray - Steel, Metal
1 Stock Available
- Durable 3-wide, double-tier locker with doors has a 2-point locking mechanism for security
- Vertical louvers provide ventilation; Medium gray
- Doors feature number plates, padlock hasps, tamperproof hinges and recessed black metal handles
- Compartment dimensions: 36" H x 12" W x 18" D
- Overall dimensions: 72" H x 36" W x 18" D
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tennsco Corp |
| Manufacturer Part Number | DTS-121836-CMG |
| Manufacturer Website Address | http://www.tennsco.com |
| Brand Name | Tennsco |
| Product Name | Double-Tier Steel Lockers |
| Marketing Information |
Durable double-tier locker is made of heavy-gauge steel with tamperproof hinges. Each compartment measures 12" wide x 18" deep x 36" high. Two-point locking mechanism provides complete security. Number plates are included for locker identification. Vertical louvers provide ventilation. Each door has a padlock hasp. Locker does not include padlock. Full-length door stiffeners add rigidity and deaden sound when opening and closing. Double-tier locker has recessed black metal handles. Multiple rows of lockers can be ganged with standard nuts and bolts (not included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Locker |
Product Information
| Total Number of Compartments | 2 |
| Internal Height | 36" |
| Internal Width | 12" |
| Internal Depth | 18" |
| Features | Handle |
Physical Characteristics
| Product Color | Medium Gray |
| Product Material |
|
| Height | 72" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Double Tier Locker, 3 Wide |
| Certifications & Standards |
SCS Gold Certification |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | SCS Indoor Advantage Gold |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Descripción
Tennsco Double-Tier Steel Lockers
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available.