‹ Prev
Next ›
Samsill Classic Hardbound Journal
120 Sheets - 240 Pages - Front Ruling Surface - Ruled Front Ruling - 90 g/m² Grammage - 8.25" Height x 5.3" Width - Off White Paper - Black PU Leather Cover - Hard Cover, Bookmark, Acid-free, Elastic Band Closure, Ribbon Marker, Water Resistant, Portable, Expandable Pocket, Durable, Sturdy - 1 Each
Currently out of Stock
- Water-resistant, hard covers keep your notes safely protected
- Lay-flat construction ensures easy note-taking or reading
- High-quality pages prevent ink from bleeding through
- Expandable pocket offers convenient way to store loose items
- Elastic band keeps covers closed when not in use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Manufacturer Part Number | 22300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsill.com |
| Brand Name | Samsill |
| Product Series | 223 |
| Product Name | Classic Hardbound Journal |
| Marketing Information | Classic journal features water-resistant, hard covers to protect your contents for years to come. Carefully scored binding and the lay-flat construction allow the journal to open up completely for easy note-taking or reading. High-quality, acid-free pages works well with almost any pen or pencil so you can write without worrying about ink tarnishing your notes. Expandable inner pocket offers a handy location to store your loose notes, stencils, business cards and more. Stretch-resistant, elastic band keeps the covers tightly closed to keep your pages wrinkle-free when not in use. Two ribbon bookmarks make it easier to find an important piece of information. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Journal |
Product Information
| Number of Sheets | 120 |
| Number of Pages | 240 |
| Sheet Color | Off White |
| Grammage | 90 g/m² |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Ruling Type | Ruled |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | PU Leather |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 8.25" |
| Width | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Descripción
Samsill Classic Hardbound Journal
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.