‹ Prev
Next ›
Quality Park A9 Greeting Card Envelopes with Self Seal Closure
Announcement - 5 3/4" Width x 8 3/4" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - 100 / Box
13 Stock Available
- A9 size to fit half-fold cards, invites or photos; crisp, bright-white paper with fast, peal-and-seal closure
- Redi-Strip, self-seal closure for a clean, quick seal without moisture; peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Perfect for invitations and replies; use on their own or tuck neatly inside larger envelopes for reply cards
- Printer-compatible - flap is down to feed directly into your laser or inkjet printer
- Quick, economical solution for event invitations, reply cards, greetings and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 10750 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | A9 Greeting Card Envelopes with Self Seal Closure |
| Marketing Information | A9 Greeting Card Envelopes provide the perfect cover for your special occasion cards. 5-3/4" x 8-3/4" size fits standard, half-fold greeting cards and invitations. Bright-white envelopes feature a quick, easy, Redi-Strip closure. Just peel the paper strip and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the perfect answer to concerns about surface germs. Stay safe and save time with every mailing. Paper strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Flaps are folded down to easily feed directly into your laser or inkjet printer. Keep envelopes on hand for custom cardmaking, birthday cards, invitations, photos, announcements, RSVP cards and many other social occasions. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Announcement |
| Mailer/Envelope Width | 5 3/4" |
| Mailer/Envelope Length | 8 3/4" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features | Dust-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Quality Park A9 Greeting Card Envelopes with Self Seal Closure
People who bought this also bought
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN36660423 Stock Available
-
Product Code: BSN3666210 Stock Available
-
Product Code: BSN36663647 Stock Available
-
Product Code: BSN3666416 Stock Available
-
Product Code: BSN36665152 Stock Available
-
Product Code: BSN3666627 Stock Available
-
Product Code: BSN36667120 Stock Available
-
Product Code: BSN4210019 Stock Available
-
Product Code: BSN4210220 Stock Available
-
Product Code: BSN42120Currently out of Stock