‹ Prev
Next ›
Quality Park 10 x 15 Heavy-Duty Document Mailers
Catalog - 10" Width x 15" Length - 32 lb - Gummed - Cameo - 100 / Box
Currently out of Stock
- Extra-heavyweight, 32 lb. manila for enhanced durability to hold and transport important documents
- Opens on the long side for easy inserting and retrieving
- Fully gummed flap for a secure seal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 54416 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10 x 15 Heavy-Duty Document Mailers |
| Marketing Information | 10" x 15" document mailers are perfect for mailing and storing important documents. They open on the long side for easy insertion and retrieval. Fully gummed flap creates a secure seal when needed. Mailers are made of heavyweight, 32 lb. manila for added durability. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 15" |
| Basis Weight | 32 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Cameo |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Descripción
Quality Park 10 x 15 Heavy-Duty Document Mailers
People who bought this also bought
Accessories
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.