‹ Prev
Next ›
Pendaflex Letter Recycled End Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 Fastener - 2" for Folder - 2 Plys - Manila - Laminated, Reinforced - 10% Recycled - 50 / Box
20 Stock Available
- Polylaminate reinforcement on bottom score to strengthen wear point
- Two 2" capacity fasteners in positions No. 1 and No. 3 - top right inside and top left
- Double-ply, full-cut tabs
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 13160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Laminated Spine Manila End Tab Folders |
| Marketing Information |
Bonded-style fastener folders are polylaminate reinforced on the bottom score and have double-ply, full-cut tabs. Reinforcement on the bottom prevents bursting or splitting for exceptional strength and durability. Letter-size folders are made of extra heavy, 11 point manila stock. Each folder has two 2" capacity fasteners in positions No. 1 (right top) and No. 3 (top left). |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Accessibility | Book Fold |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Pendaflex Letter Recycled End Tab File Folder
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available.