‹ Prev
Next ›
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
Currently out of Stock
- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Officemate Wood Clipboard
From the Manufacturer
Productos Alternativos
-
Product Code: BAU61622Currently out of Stock
-
Product Code: BAU6162641 Stock Available
-
Product Code: OIC832179 Stock Available
-
Product Code: UNV05561100 Stock Available
-
Product Code: UNV0556343 Stock Available
-
Product Code: UNV0561012 Stock Available
-
Product Code: UNV40304VP105 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VPCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV40307402 Stock Available
-
Product Code: UNV40310115 Stock Available