‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
9 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Descripción
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN03159Currently out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT120 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD797 Stock Available
-
Product Code: BSN653601862 Stock Available
-
Product Code: BSN653612281 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX110 Stock Available
-
Product Code: BSN65366389 Stock Available
-
Product Code: BSN65369235 Stock Available
-
Product Code: OIC310221 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP760 Stock Available