‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
60 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Descripción
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Productos Alternativos
-
Product Code: BSN03159Currently out of Stock
-
Product Code: UBR3600U06246 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062412 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U06246 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VPCurrently out of Stock
-
Product Code: UNV10200VP55 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP1206 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP760 Stock Available
-
Product Code: UNV11112172 Stock Available