‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 24 / Pack
2 Stock Available
- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Descripción
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: EVEEN9288 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X121 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Blue, Silver Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBLN77C1391 Stock Available
-
Product Code: PIL30001Currently out of Stock
-
Product Code: UNV007006189 Stock Available
-
Product Code: UNV0705114 Stock Available
-
Product Code: UNV0707116 Stock Available
-
Product Code: UNV436511236 Stock Available
Accessories
Productos Alternativos
Additional Documentation
People who bought this also bought
-
Product Code: EVEEN9288 Stock Available
-
Product Code: HEWW2020X121 Stock Available
-
Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Blue, Silver Barrel - Stainless Steel Tip - 1 EachProduct Code: PENBLN77C1391 Stock Available
-
Product Code: PIL30001Currently out of Stock
-
Product Code: UNV007006189 Stock Available
-
Product Code: UNV0705114 Stock Available
-
Product Code: UNV0707116 Stock Available
-
Product Code: UNV436511236 Stock Available