‹ Prev
Next ›
Bankers Box Metal Base File Storage Box
13.88" Width x 25.38" Depth x 2.50" Height - Metal - Black - 1 Each
Currently out of Stock
- Supports STAXONSTEEL Drawer System (not included)
- Secures files and documents 2.5" above floor level
- Prevents damage from kicks, moisture and cleaning equipment
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 12602 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Model | 12602 |
| Product Name | Metal Base File Storage Box |
| Marketing Information | Protect your files by raising them 2" above floor level. Metal base helps prevent damage from kicks, cleaning equipment and moisture. Base is designed for use with Fellowes letter-size Bankers Box StaxOnSteel Storage Drawers that offer maximum strength for your letter-size files. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.50" |
| Width | 13.88" |
| Depth | 25.38" |
| Weight (Approximate) | 3.56 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
Fellowes Bankers Box High-Stak Storage Drawers Letter:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Bankers Box Metal Base File Storage Box
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.