‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663)
2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte Clear - Matte - Film - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 100 Total Label(s) - 100 / Pack
Currently out of Stock
- Ideal for addresses and gifts or as identification labels
- Clear labels virtually disappear when applied
- Pop-up Edge offers fast peeling
- Create custom labels with free online templates
- Compatible with inkjet printers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 18663 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663) |
| Marketing Information | Create professional-looking labels quickly with Easy Peel Mailing Labels. For fast peeling, bend the label sheets to expose the Pop-up Edge. Labels virtually disappear on colored and textured surfaces. Labels have permanent adhesive and are jam-free and smudge-free. They are perfect for creating labels for addressing, shipping and organizing. Perforated letter-size sheets tear so the edge of each self-adhesive label hangs over the sheet backing for easy access. Labels are compatible with inkjet printers. Avery offers many easy-to-use, online templates. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Total Number of Labels | 100 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Inkjet |
| Finishing | Matte Clear |
| Attachment Method | Adhesive |
| Acid Free | No |
| UV Resistant | Yes |
| Waterproof | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Matte |
| Product Material | Film |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Clear Labels (18663)
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.