‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands
Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Durable, Elastic - Natural Crepe - 1 Box
Currently out of Stock
- High percentage of rubber content and excellent count per pound
- Recommended for fast application and repeated use
- Meets Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 25075 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Sterling |
| Product Name | Sterling Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands offer the best value per rubber band. No. 107 bands offer a high percentage of rubber content and an excellent count per pound. Sterling is highly recommended for fast application and repeat use. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #107 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural Crepe |
| Width | 0.6" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Descripción
Alliance Rubber Sterling Rubber Bands
From the Manufacturer
Productos Alternativos
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.